👤

Un corp cu masa de 2kg a fost deplasat de la înălțimea de 20m la înălțimea
de 5m. Cu cât a variat energia potenţială a lui?


Răspuns :

Răspuns:

300 J

Explicație:

Ep = m×g×(h₁ - h₂)

= 2kg×10N/kg×(20m - 5m)

= 20N×15m

= 300 J