👤

Calculati volumul amoniacului ce se poate obtine la interactiunea a 10l (conditii normale) de azot cu hidrogenul.​

Răspuns :

Răspuns:10 l      N2+3H2=2NH3                           1 MOL=22,4L

                          22,4          2   22,4

Explicație:         V=10.2.22,4IMPARTIT22,4=20 litri NH3