Un corp cu masa m=400kg este ridicat uniform la inaltimea h=18m intr-un timp t=36s cu dispozitivul de scripeti ideali.Calzuleaza:a)lucrul mecanic al fortei de tractiunea si de greutate b)puterea mecanica dezvoltata de forta de tractiune c)distanta pe care se deplaseaza punctul de plicatie al fortei active
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!