Please ajutatima am de fct o lucrare la fizica,please dau coroana....ajutatima urgent

Răspuns:
Explicație:
L(kW·h) = P(kW)·t(h)
S(lei) =L(kW·h)·tarif(lei/kW·h)
exemplu:
1. masina spalat
P = 1500 W =1,5 kW
t = 2 h
L= 1,5·2 = 3 kW·h
S = L·tarif = 3·1.89 = 5.67 lei