Răspuns:
5*10^(5) = 500 kHz
Explicație:
se stie ca lungimea de unda este 600 m , dupa relatia pentru frecventa a undei electromagnetice care este v = c/l unde c este constanta vitezei luminii
cu care se propoaga unda (in intermediul vidului) si l lumgimea de unda a radiatiei electromagnetice respectiv v = 3*10^(8)m/s/600m = 500 kHz .