Răspuns :
Explicație pas cu pas:
60÷12=5 costa o pisică
19×5=95 lei costă 19 pisici
Explicație pas cu pas:
12 kilograme de piersici .......... 60 lei
19 kilograme de piersici........ x lei
=> x = 19×60/12 = 1140/12 = 95 lei
=>x = 95 ( lei )
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!