👤

Rrezolvă problemele cu plan. Comentează folosind cuvintele: cantitatea, prețul, costul ,c) Cât costă 9 ciocolate de același fel dacă 4 ciocolate costă 36 lei?​ d) Ana a cumpărat 3 pixuri, iar ion 5 pixuri de același fel . Ana a cheltuit 12 lei. Cît a cheltuit ion?

Răspuns :

Răspuns:

Succes!

Explicație pas cu pas:

c)Care este prețul unei ciocalate?

36:4=9 lei

Care este costul a cantitatii de  9 ciocolate?

9×9=81 lei

d)Care este costul unui pix?

12:3=4 lei

Care este pretul ce a cheltuit Ion pentru cantitatea de 5 pixuri?

4×5=20 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari