👤

URGENT!!! DAU COROANĂ. Dacă 6 kg de pere şi 4 kg de mere costă cât 4 kg de grapefruit, iar 3 kg de pere şi 2 kg
de mere costă 18 lei, atunci:
a) Cati lei vor costa in total 9kg de mere si 6kg de pere?​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

inmultesti cu -2 a doua ecuatie din problema.

4 kg mere+6 kg pere=36 lei

celelalte 5 nu am cum sa le aflu cu informatiile din textul postat de tine

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari