👤

107. Ivan imprumuta de la o banca suma de 550 euro. Aflati cat la suta este dobanda
anuala, stiind ca peste un an trebuie sa inapoieze 742.50 euro.
Dau 20 de puncte


Răspuns :

Răspuns:

15 la sută............

550:100=5,5 (1procent ,1%)
742,50-550=192,5 dobânda
192,5:5,5=35 %
Răspunsul este 35 % dobânda anuală