👤

Pentru a infinge o pioneza cu aria suprafetei partii pe care apasa degetul de 0,5 cm2 se apasa cu o forta de 50 N, deci presiunea exercitata pe capul pionezei este:
a)100Pa
b) 1000Pa
c) 100000Pa
d) 1000000Pa


Răspuns :

Răspuns:

Presiunea = Forta/ Suprafata

S= 0.5 cm^2 => S= 0.00005mp

P= 50/0.00005 = 1 000 000 PA

Raspuns Corect D

Explicație:

Răspuns:

F=50N

S=0,5cm²

P=?

-presiunea este forța exercitată pe o suprafață

P=F/S

S=0,5cm²=0,5/10000= 0,00005m²

P=50/0,00005=1000000 Pa= 10⁶ Pa

Explicație: