👤


60 g sare se dizolvă în 1440 g apă, pentru a obține o saramură.
Concentrația soluției este egală cu. %.

Ajutor va rogggg​


Răspuns :

Răspuns:

c = md/ms × 100

md = 60g

ms = 1440g + 60g = 1500g

c = 60/1500 × 100 = 4%