👤

Rezolvă problemele cu justificări și prin exercițiu.
a) La o rafinărie s-au încărcat în prima zi 23 de cisterne cu benzină, iar în a doua
zi - 27 de cisterne de aceeași capacitate. Află capacitatea unei cisterne, dacă
s-au încărcat în total 300 000 l de benzină.
Ce cantitate de benzină s-a încărcat în fiecare zi?
În 17 ghirlande sunt cu 164 mai puține beculețe decât în 21 de ghirlande de
același fel. Câte beculețe sunt în fiecare ghirlandă?
Vă rog ajutați mă!​


Răspuns :

Răspuns:

a) 23+27=50( cisterne in total)

300000:50=6000l ( capacitatea unei cisterne)

300000:(23+27)=6000l

23x6000=138000l( in prima zi)

27x6000=162000l( a doua zi)

b)21-17=4 ghirlande diferenta

164:4=41 beculete intr-o ghirlanda

164:(21-17)=41

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari