Răspuns :
a) 3kg făină de grâu=54lei
1kg făină de grâu=54:3=18(lei)
5kg suc de mere=50lei
1kg suc de mere=50:5=10 (lei)
=> 1kg făină de grâu>1kg suc de mere
b) 2,5l suc de roșii=25 lei
1l suc de roșii= 25:2,5=10 (lei)
5l suc de mere= 50 lei
1l suc de mere=50:5=10 (lei)
=> 1l suc de roșii=1l suc de mere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!