O rază de lumină trece din sticlă în aer, unghiul de incidență fiind i = 30°. Să se determine unghiul de refracție. Pentru ce unghi minim are loc fenomenul de reflexie totală? Se dau n sticlă = 1,5 ; n aer = 1.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!