Răspuns:
viteza(v) = delta x (distanta) / delta t (timpul)
P = Ft (forta de tractiune) * v (viteza)
Explicație:
delta x = 2km = 2000m
delta t = 60 s
Ft = 300000 N
v = delta x / delta t
= 2000m / 60 s
= 33,3 m/s
P = Ft * v
= 300000 * 33,3
= 10000000 J