👤

Maria a pus în coșul de cumpărături 5 kg de portocale și 4 kg de mandarine. Câți lei costă fructele, daca kilogramul de portocale este de 4 lei, iar cel de mandarine 3 lei?
Va rog urgent!!!​


Răspuns :

5×4=20 lei ( portocalele )

4×3=12 lei ( mandarinele )

20+12=32 lei

Răspuns:

[tex]5 \times 4 + 4 \times 3 = 32[/tex]