👤

Probleme fizica -electricitate , clasa a X a

Probleme Fizica Electricitate Clasa A X A class=

Răspuns :

Răspuns:

I=400mA=0,4A

R=40 ohmi

t=10 min=10×60=600 s

Energia W=U×I×t

Tensiunea U=I×R

U=0,4×40=16V

W=16×0,4×600=3840J =3,840Kj

Putere electrică P=U×I

P=16×0,4=6,4W wați