Răspuns :
Răspuns:
ms1= 150g
c1=30%
c2=10%
c2= md2x100/ms2, unde md2=md1
ms2= ms1+m,apa
md1= c1xms1/100= 30x150/100g= 45g
ms2= md2x100/c2= md1x100/c2= 45x100/10g= 450g
m,apa=ms2-ms1=450g-150g=300g
ro apa= 1g/ml
V,apa= m,apa/ro=300g/1g/ml= 300ml
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!