👤

calculeaza masa varului stins (Ca (OH)2) ce se va obtine din 5,6 kg de var nestins (CaO) conform ecuatiei reactiei CaO+H2O>Ca(OH)​

Răspuns :

0,1

CaO+H2O=Ca(OH)2

5,6kg

n=m/M=5,6/56=0,1 kmol CaO

M CaO=40+16=56 g/mol

x-nr mol Ca(OH)2

x=0,1 mol Ca(OH)2

n=m/M => m=n*M=0,1*74=7,4 kg Ca(OH)2

M Ca(OH)2=40+2*16+2*1=40+32+2=74 g/mol