Va rog problema 6 din poza de mai sus. Ofer coroniță și 5 puncte în schimbul unui răspuns cu explicații!

peste 10 zile înaltimea apei va scade cu 10 mm, adica cu 1 cm, calculăm volumul figurii, V=40cm×40cm×1cm=1600 cm³=1,6 l