Răspuns :
Explicație:
Se da:m=0,5 kg
h=20 m
v=15 m/s
Se cere:E(energia totală sau mecanica)=?
Energia totală sau mecanica este egală cu suma dintre energia potentiala si energia cinetica,astfel E=Ec+Ep
Ec=m×v² supra 2
Ec=0,5 kg× (15 m/s)² supra 2
Ec=0,5 kg×225 supra 2
Ec=112,5 supra 2
Ec=56,25
Ep=G×h
G=m×g
G=0,5 kg×9,8 N supra kg
G=4,9 N
Ep=G×h
Ep=4,9 N×20 m
Ep=98 J
E=Ec+Ep
E=56,25J + 98 J
E=154,25 J
Energia totală este egală cu 154,25 J
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!