👤

1. Un mobil se deplasează cu viteza de 5m/s. Care este masa mobilului, dacă
energia cinetică a lui e de 50J?


Răspuns :

Răspuns: m =4 kg

Explicație:

Energia cinetica a mobilului este

Ec = mv²/2

de aici,

m = 2 Ec : v²

        Ec = 50 J

         v = 5 m/s

        v² = (5m/s) = 25 m² /s²

m = 2 x 50 J : 25 m²/s² = 4 Js²/m² = 4 kg

[ 1 J = kg m²/s²  din calcul rezulta unitatea de măsură :

Js²/m² = kg m²/s² x s²/m² = kg ]

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari