Răspuns :
Răspuns:
Cate biciclete s-au vandut in cele doua zile?
14+16=30
Care este pretul unei biciclete?
42000:30=1400 lei
Explicație pas cu pas:
Problema 2
Prima zi.... 14 biciclete
A doua zi.... 16 biciclete
Toate bicicletele... 42000 lei
Rezolvare :
1) 14 +16 =30 - biciclete in total care s-au vindut in prima si a doua zi
2) 42000 lei : 30 =1400lei - costul unei biciclete
Raspuns : O bicicleta costa 1400 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!