Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
aparat 1 300lei
aparat 2 300-300*30/100=300-90=210 lei
total 300+210=510 lei
Răspuns:
Avem asa:
Pretul unui aparat foto=300lei
Dupa reducerea la al doilea aparat foto 100%-30%=70% ramane din pret
Pretul la al doilea aparot foto=70% din 300lei=? lei(=) 70/100 *300 lei =? lei(=) 70/1 *3 lei =? lei(=) 210/1 lei=210 lei
300 lei +210 lei= 510 lei (suma care trebuie sa plateasca cumparatorul)
Simplu, nu?
Explicație pas cu pas:
❤️Sper ca te-am ajutat ❤️
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!