g=10N/kg
L=10cm
l=10cm
h=5cm
ro=800 m3
____________
G=?

Răspuns:
G=4N
Explicație:
V=l x L x h = 10x10x5= 500cm^3= 0,5dm^3= 0,0005m^3
m=ro x v = 800 x 0,0005=0,05x 8=0,40kg
G= m x g= 0,40x 10= 4N