Răspuns :
Răspuns: v = 0,5 m/s
Explicație:
viteza medie este raportul dintre distanta parcursa si timpul necesar acesteia
v = d : t
d = 2,25 km = 2 250 m [ 1 km = 1000 m ]
t = 75 minute = 75 x 60 = 4500 secunde [ 1 minut = 60 secunde ]
v = d : t = 2250 m : 4500 s = 1/2 m/s = 0,5 m/s
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!