👤

Calculați:

a) cate grame de H2O se găsesc in 12 moli apa

b)in câți moli de SO2 se găsesc 320g SO2

va rog am nevoie de rezolvare cat mai repede!!!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

n = m : M

m= n . M

a.

m= n . M

M= 2 + 16=18-----> 18g/moli

m= 12moli  . 18g/moli =216g H2O

b.

n= m : M

M= 32 + 2.16=64------> 64g/moli

n= 32g : 32g/moli =10 moli SO2