Două generatoare identice, având tensiunea electromotoare E = 10V fiecare, sunt legate în serie la bornele unui rezistor de rezistenţă R = 4Ω . Dacă rezistorul este parcurs de un curent de intensitate I = 2 A , care este rezistenţa internă a unui generator?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!