👤

Valentin a platit pentru un rucsac cu 135 de lei mai mult decat pentru o sapca. Cat costa fiecare produs daca 4 sepci costa cat un rucsac Va rog ajutatima ! Dau coroana

Răspuns :

a-rucsac

b-șapcă

a=135+b

a=4b

4b=135+b

4b-b=135

3b=135

b=45 lei (o șapcă)

a=4*45=180 (un rucsac)

SUCCES! (^o^)

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80