Răspuns :
Nu își pot schimba forma,de exemplu un adjectiv variabil este "roșu", dacă îl pui de la feminin la masculin,singular și plural va fi cam așa :
"Fată roșie" - Fem,Sg
"Băiat roșu" - Masc,Sg
"Fete roșii" - Fem,Pl
"Băieți roșii" - Masc,Pl
sper că te-am ajutat! ❤️
Răspuns:
Adjectivele variabile își schimbă forma în funcție de gen, număr și caz (exemplu: puternic, puternică, puternici, puternice)
Adjectivele invariabile rămân la aceeași formă, indiferent de gen, număr și caz. De obicei, aceste adjective sunt împrumutate din limbi străine.
(exemple: gri, bordo, dulce, precoce, vivace)
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!