Răspuns :
Explicație:
V= 5l = 5dm³ = 0,005 m³
m= densitate × V = 1060kg/m³ × 0,005 m³= 5,3kg
Răspuns:
Salut!
Densitatea = Masa/ Volum
5 litri = 0.005 m3
1060=masa/0.005
masa= 0.005×1060
masa=5.3kg
#SuntOForta
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!