Răspuns :
Răspuns:
2kg p+3kgc=32 lei x2
4kg p+5kg c=56 lei
am inmultit cu 2 prima expresie si am obtinut
4kg p+6kg c=64 lei -
4kg p+5kg c=56 lei apoi am scazut expresiile si am obtinut
o 1kg cirese= 8 lei
2kg p+24=32
2kgp=32-14=8 lei
8:2=4 lei 1 kg piersici
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!