Răspuns :
Răspuns: durata deplasarii = 50 minute
Explicație:
pornim de la definirea vitezei
viteza = distanta : timp
durata deplasarii = timpul = distanta : viteza
distanta = 1,5 km = 1500 m ( 1 km = 1000 m)
viteza = 0,5 m/s
timpul = 1500 m : 0,5 m/s = 3000 secunde
stim ca 1 minut = 60 secunde
3000 secunde = 3000 : 60 = 50 minute
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!