👤

masa unui volum de 448 l h2 (c.n) este egală cu: a) 80g b) 60g c 40g d)4g

Răspuns :

Răspuns:

niu= V/Vm     si   m= niuxM

niu(n)= 448l/22,4l/mol= 20molH2

m= 20molx2g/mol= 40gH2

Explicație: