Răspuns :
Rezolvare :
1. Cât costa in kg de mere ?
17,5:5=3,5 lei
2. Cât costa 2 kg de mere ?
2x3,5=7 lei
Succes!
1. Cât costa in kg de mere ?
17,5:5=3,5 lei
2. Cât costa 2 kg de mere ?
2x3,5=7 lei
Succes!
Răspuns:
[tex] \red{7 \: lei} [/tex]
Explicație pas cu pas:
Buna !!
**Prima dată aflăm cât costă un kilogram de mere.
[tex]17.5 \div 5 = 3.5lei(un \: kg \: de \: mere)[/tex]
**Acum aflăm cât costă 2 kg de mere:
[tex]3.5 \times 2 = 7lei(2 \: kg \: de \: mere)[/tex]
Succes !!;)
✿❀AndreeaBrainly123❀✿
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!