calculeaza viteza medie pe care trebuie sa o aiba elevii pentru a parcurge un traseu cu lungimea de 2,25km in timp de 75min. exprima rezultatul in m/s VA ROG FRUMOS CU DATE FORMULE REZOLVARE!!!!PANA JOI DAU COROANA !!

Răspuns: 0.5 m/s
Explicație:
2,25 km = 2250 m
75 minute = 4500 s
viteza = distanta/timp
=> v = 2250 / 4500 = 0.5 m/s