👤

6 kg de vișine costă 24 lei cât vor costa 9 kg de vișine Ce cantitate de vișine poți cumpăra cu 40 lei problema cu plan


Răspuns :

Răspuns:

24 lei ÷ 6 kg = 4 lei(1kg)

4 lei • 9 kg = 36 lei (9 kg)

40 lei ÷ 4 kg = 10 kg (poți cumpăra cu 40 lei)