👤

5) Rezolvă problema cu plan.
3 kg de cartofi costă 12 lei.
Cît costă 5 kg de cartofi?
4 m de cablu costă 20 lei.
Cîți metri de cablu se pot c
păra cu 35 lei?​


Răspuns :

Răspuns:

3kg=12 lei

1 kg=12÷3=4

5 kg=4×5=20

4m=20

1m=20÷4=5

35÷5=7 m poti cumpara

Salutare!

3 kg cartofi............12 lei

5 kg cartofi...........x lei

1)Cât costă un kg de cartofi?

  • 12:3=4 lei

2)Cât costă 5 kg de cartofi?

  • 5×4=20 lei

4 m cablu......... 20 lei

x m cablu..........35 lei

1)Cât costă un m de cablu?

  • 20:4=5 lei

2)Câți m de cablu putem cumpăra de 36 lei?

  • 35:5=7 m

Succes!