👤

Intr-un depozit erau 20 de bidoane cu câte 9 hl de ulei. Jumătate din cantitatea de ulei sa
în sticle de câte 50 dl, iar cealaltă jumătate în sticle de 2 l. Câte sticle au fost necesare?


Răspuns :

Răspuns:

20:2=10

10:2=5

10+5=15 sticle sunt necesare