Răspuns :
Știind că trei copii cumpănă înghețată de 4 RON și doi de 9 RON. Aflați totalul !
SPER CA TEAM AJUTAT!
Mihaela a cumparat 3 înghețate de vanilie a 4 lei bucata si 2 înghețate cu capsuni a 9 lei bucata. Câți lei au costat inghetatele la un loc ?
3 × 4 + 2 × 9 = 12 + 18 = 30 lei ( au costat înghețatele )
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!