👤

calculați masa de sulfat de cupru care reactioneaza cu 400g solutie hidroxid sodiu 40%​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4

160 g.......2*40 g

x...............1000g

x=160*1000/2*40=200 g

MNaOH=23+16+1=40

MCuSO4=64+32+4*16=160

c=md/ms*100

md=ms*100/c=400*100/40=1000 g