👤

O proba ce contine un amestec de clorura de sodiu si de clorura de potasiu, in care raportul molar NaCl : KCl = 2: 1 cantareste 38,3.
a)Determina cantitatea in moli de clorura de sodiu si de clorura de potasiu din proba.
b)Calculeaza procentajul molar si procentajul maxic de cloruri din proba
URGENT DAU COROANA!!!!


Răspuns :

Răspuns:

M,NaCL=58,5g/mol

M,KCl= 74,5g/mol

amestec format din  a   moli NaCl   si   b  moli KCl

a/b= 2/1

58,5a+74,5b= 38,3

rezolvand sistemul, rezulta   a=0,4mol  b=0,2mol

0,6mol amestec.......0,4mol NaCl......0,2mol KCl

100mol..........x.................................y

calculeaza  x si y !!!!!!!!!

38,3gamestec.....0,4x58,5g NaCl.......0,2x74,5g KCl

100g........................................x..............................y

calculeaza x si y !!!!!!!!

Explicație: