Răspuns:
F/R = bR/bF => F x bF = R x bR =>
=> F = R × bR/bF
R = G = m x g = 250 × 10 = 2500 N
bR = 50 cm = 0,5 m.
bF = 2m - 0,5 m = 1,5 m.
înlocuim în formula:
F = 2500 x 0,5 / 1,5 = 1250/1,5 = 833,(3).
Forța activă = 833,(3)
Explicație:
Se aplică Legea pârghiilor:
F/R = bR/bF, unde :
F - forța activă
R - forța rezistentă
bF - brațul forței active
bR - brațul forței rezistente.
În acest caz este o pârghie de ordinul II.