Răspuns:
M,C6H6=78kg/kmol
M,C7H8=92kg/kmol
Vm= 22,4m³/kmol
n,CO2=V/Vm= 8512/22,4kmol= 380kmol
C6H6+ 15/2O2---> 6CO2+3H2O ori a kmol
C7H8 + 9O2---> 7CO2+4H2O ori b kmol
ec.I 78a+ 92b= 4960
ec.II 6a + 7b = 380 / ori(-13)
rezolvand sistemul de ecuatii, rezulta a=40kmol b=20kmol
a:b= 2:1
Explicație: