👤

1 mol de atomi Fe_____56 g (AFe=56)

1,55 moli de atomi Fe_____x

X=….......?

Va rog multttt!


Răspuns :

1 mol Fe ................ 56 g Fe

1,55 moli ................. X = 1,55x56/1 = 86,8 g Fe

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari