O baterie formată din 20 de acumulatoare identice, fiecare având t.e.m. E=2V și r=0,02 ohm, alimentează un rezistor cu rezistenţa electrică R=4,075 ohm. Bateria este formată din patru ramuri paralele cu câte 5 elemente pe fiecare ramură. Realizați si desenul
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!