Puteți va rog să-mi rezolve cineva problema asta la Chimie. Repede

Răspuns:
V1=300ml
T1=25+273=>298K
V2 ?
T2= 100+273=>373K
din ecuatia de stare a gazelor , la presiune constanta, se deduce:
V1/V2=T1/T2
inlocuieste valorile si calculeaza V2
Explicație: