Răspuns :
Răspuns: Ep = 240 000 J
Explicație:
energia potentiala gravitationala = masa x acceleratia gravitationala x inaltimea
Ep = mgh
m = 800 kg
g ≈ 10 N/kg
h = 30 m
Ep = 800 kg x 10 N/kg x 30 m = 240 000 J
Ep = mgh
m = masa corpului
g = acceleratia gravitationala care se ia de obicei 10m/s²
h = inaltimea la care se afla corpul
Ep = 800 · 10 · 30
Ep = 240000 J (jouli)
@robertinnifd
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!