Răspuns :
Răspuns:
Elevul va parcurge cei 85 km în 5 ore.
Explicație pas cu pas:
Putem rezolva această problemă prin două metode, așa cum sunt explicate mai jos.
METODA 1.
Folosim regula de trei simplă. Însă, vom avea în vedere următoarele puncte:
- Transformăm orele în minute pentru a ne fi mai ușor să calculăm.
- Elevul se deplasează cu aceiași viteză, ceea ce înseamnă că va parcurge toți km în același ritm, nu mai repede, nu mai încet.
Întrebare: Dacă un elev parcurge 51 km în 180 minute ( = 3 ore), atunci în câte minute va parcurge 85 km?
Regula:
51 km .................. 180 minute
85 km .................. x minute?
x = (85*180)/51
x = 15300/51
x = 300 minute
Interpretare: Elevul va parcurge cei 85 km în 300 minute => 5 ore.
METODA 2.
- Aflăm câți km parcurge elevul într-o oră => 51:3 = 17 km/oră
- Aflăm timpul necesar pentru parcurgerea km => 85:17 = 5 ore
Sper tare mult că ți-am fost de folos. Mult succes!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!