👤

Care este densitatea dioxidului de azot in conditii normle?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

densitate= M : Vmolar

M NO2= 14 + 2.16=46--------> 46g/moli

densitate= 46g/moli  : 22,4 L/moli

                = 2,053 g/L

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari